Další možná i zaregistrovali, že jsem nepřidávala recepty, ale videa z každého dne mé dovolené. Kdo je neviděl, podívejte se na můj Youtube kanál a nechte se vtáhnout do života ve Francii.
Každý by asi ode mě čekal, že začnu přidávat francouzské recepty, kterými jsem se inspirovala v Provance. Ale není to tak. První jídlo, které jsem po návratu uvařilo bylo lečo.
Tohle jídlo beru jako typicky české, i když vím, že původ je odjinud. Ale vyrůstala jsem na něm a celý život milovala.
Je mi jasné, že se tu najdou totální odpůrci leča, ale také totální milovníci leča. Tohle jídlo dělí prostě a jednoduše svět na dvě poloviny. Někdo by teplou zeleninu, v podstatě rozvařenou nepozřel, druhý s chutí vylíže i talíř (to jsem já).
Já se snažím lečo připravovat, jako pochoutku. Žádná rozblemcaná a rozvařená zelenina, jen lehce orestovaná cibule a papriky, k tomu spařená rajčata, kus výborné klobásy a zaklepnout vajíčky. Nejlépe těmi od babičky.
Připravila jsem dvě varianty a to jednu s volským okem zapuštěným v leču a druhou klasickou se zamíchaným vejcem do leča.
Tak jdeme na to...
Doba přípravy: 30 minut
Náročnost: malá
Počet porcí: 4 porce
INGREDIENCE:
- 1 kg zralých rajčat
- 0,5 kg paprik
- tuk (slunečnicový olej nebo sádlo)
- 2 střední cibule
- 4 vejce
- zauzená sušená paprika
- sůl, pepř
- klobása
Rozpálíme si hrnec a přidáme tuk.
Rajčata na vrchu rozkrojíme do křížku (slupku) a zalijeme vařící vodou.
Zatímco se paří rajčata, tak si očistíme papriky. Vyndáme semínka a pokrájíme si jí na kousky. Poté papriku přidáme k cibuli a klobáse a restujeme.
K paprice přidáme i uzenou papriku. Pozor, nesmí se připalovat, jinak by zhořkla.
Nyní si oloupeme rajčata, pokrájíme na větší kousky (protože se rozpadnou) a přidáme do hrnce.
Osolíme a opepříme a chvilku vaříme. Je potřeba trochu zredukovat tekutinu z rajčat, ale zase ne moc dlouho. Paprika musí být stále lehce křupavá a nerozvařená.
Nakonec do hrnce nalijeme vejce a ještě chviličku provaříme. Tím celé lečo zahustíme.2. VARIANTA
Nepřidávejte vejce do leča, ale přidejte vajíčko na lečo, přiklopte pokličkou a nechte ho uvařit. Podáváme zapečené v leču.
PS: Stále mi pokládáte otázku, čím fotím. Takže:
Mńam,mňam,mňam -odpoledne jdu na to!S.
OdpovědětVymazatTak paráda, tak pak napiš, jak chutnalo :-)
VymazatNějak se mi to odpoledne protáhlo až do dneška .Respektuji tvoje postupy a tak prvně v životě loupu rajče.Výsledek-ODMÍTÁM SE DĚLIT!CHCI TO SNÍST SAMA!
Vymazat:-D naprosto tě chápu. My si také vždy nandáme a pak bojujeme o poslední porci :-D
VymazatMáte nadhérné fotky,muzu se zeptat cim fotite :D :) ?
OdpovědětVymazatLeco jsem jako mala nesnasela,posledni rok jsem ale objevila kouzlo teply zeleniny(v zime jsem si vzdy po behani udelala obrovskou panev zeleniny,pohanky,cerveny cocky se vsemoznyma syrama :D) a ted ho miluju :) !
fotím Olympus PEN EPL7. Je to vždy pod receptem úplně dole odkaz na něj, tak se juknu. Je to miláček :-)
VymazatVýborný recept na jednoduché jídlo, neřekla bych, že se po leču budu olizovat až za ušima :-) Děkuju za něj !!! :-)
OdpovědětVymazatVýborný recept na jednoduché jídlo, neřekla bych, že se budu olizovat až za ušima :-) Děkuju za něj !!! :-)
OdpovědětVymazattak to mám radost :-)
VymazatTeda já musím říct, že na lečo mám vzpomínky z dětství, kdy mi ho maminka vařila a mně to moc nechutnalo, takže jsem nikdy neměla chuť si to uvařit sama, ale tohle vypadá parádně a z těch fotek na to mám hroznou chuť, takže musím vyzkoušet :) !
OdpovědětVymazatTak šup do něj. U leča je nejdůležitější zeleninu nerozvařit. Pak ztratí barvu a i chuť a strukturu :-)
Vymazat