Nezodpovědnost? Možná ano. Ač jsem celkově detailista, puntičkář a věci mám ráda zorganizované a naplánované, tak tato činnost mě nechávala klidnou. Nevím, čím to bylo. Asi to bylo tím, že jeden takový "divoký" a nepříjemný výjezd jsme zažili už ve 33. týdnu těhotenství. Jeli jsme tam bez ničeho, jen s těhotenskou průkazkou a mobilem v ruce. Okamžitě si mě tam nechali a potřebnou tašku mi manžel dovezl o pár hodin později. Ale i tak jsem to nakonec nepodcenila a svou tašku zabalila v 37. týdnu těhotenství. Sice byl květen, ale byla obrovská vedra a já se bála, že díky tomu porodním dříve. Nakonec jsem rodila 39+0.
TAŠKA DO PORODNICE
Taška by měla být zabalená již 4 týdny před porodem. V době hnízdění a organizování domácnosti před porodem to lehce uspokojí nedočkavost budoucí maminky a zajistí, že vše potřebné pro sebe i miminko bude mít zabalené. Manželé či partneři jsou sice úžasnou oporou, ale kolikrát nelze spoléhat, že si plní emocí po porodu vzpomenou na každičký detail, který bychom mohly v porodnici potřebovat.
Já jsem nakonec šla kvůli srdeční nemoci a komplikaci na plánovanou sekci a tak se moje taška lehce lišila od té, kterou si berou maminky, které rodí přirozeně.
TAŠKA ČÍSLO 1
Taška k porodu
- doklady k porodu (občanský průkaz, těhotenskou průkazku, výsledky vyšetření, ultrazvuků, záznamy monitorů a podobně), kartičku zdravotní pojišťovny, vyplněný dotazník o jménu dítěte podepsaný oběma rodiči)
- noční košile
- 2 ručníky
- župan
- omyvatelné pantofle, které lze popřípadě použít do sprchy
- ponožky
- kosmetika (ústní voda, krém, balzám na rty, masážní olejíček nebo gel, kartáček a pasta na zuby, hřeben, popřípadě brýle, čočky + roztok)
- nápoj
- hroznový cukr k cucání v tabletách
- kniha, hudba
- pro tatínka k porodu - pohodlné oblečení, přezutí, jídlo, pití, telefon, fotoaparát
Moje taška k porodu + na JIP
- doklady k porodu (občanský průkaz, těhotenskou průkazku, výsledky vyšetření, ultrazvuků, záznamy monitorů a podobně), kartičku zdravotní pojišťovny, vyplněný dotazník o jménu dítěte podepsaný oběma rodiči)
- noční košile
- pantofle
- balzám na rty
- špunty do uší (ač se to zdá nesmyslné, tak já ležela na JIPu se 2 ženami a z toho jedna opravdu silně chrápala. Zkoušela jsem to zaspat, až to jedna spoluležící maminka nevydržela, zavolala si sestřičku a poprosila jí, ať s chrápající maminkou něco udělá, že nemůže spát a že potřebuje nabrat síly, sestřička se na ní otočila a s úsměvem řekla: "Však já jí nemůžu vzbudit a říct, paní, chrápete :-)", obě jsme to chápaly a nadále se snažily tento nepříjemný zvuk ignorovat)
- telefon + nabíječka
- pro tatínka - nic, sterilní oblečení a pantofle dostal na místě
Pro maminku na šestinedělní pokoj
- kojící podprsenka (pro rozběhnutí laktace je podprsenka důležitá)
- vložky do podprsenky + regenerační krém na bradavky (ze začátku mléko tolik neteče, já si na vložky ale mazala krém na podrážděné bradavky)
- 10 ks síťovaných kalhotky (lze je zakoupit ve zdravotních potřebách, doporučuji síťované kraťáskové oproti jednorázovým, lépe drží a lze je v případě potřeby přeprat)
- vložky na očistky (lze zakoupit v lékárně, většina porodnic je poskytuje zdarma)
- noční košile (zprvu jsem na doporučení čtenářek chtěla koupit speciální kojící, ale pak jsem zjistila, že se liší pouze tím, že je na knoflíčky. Byla zbytečně drahá a tak jsem si koupila obyčejnou v klasickým obchodě. Nakonec jsem jí ale vůbec nepotřebovala, protože jsme jich měly v porodnici neomezené množství k zapůjčení)
- 2 ručníky
- velký uzavíratelný kelímek s brčkem na pití (v porodnici dávají malé skleničky a ač rodíte přirozeně či císařským řezem, tak je každé vstávání a sedání bolestivé. Proto doporučuji tento kelímek, do kterého nalijete více pití, pohodlněji se napijete a nepolijete se)
- kojící čaj (my jsme ho v porodnici dostávaly automaticky, ale nevím, zda je to běžné)
- + věci z tašky číslo jedna (kosmetika, špunty do uší, hřeben, gumička do vlasů, ponožky, župan, pantofle, kosmetika, časopis, blok a tužka, telefon, fotoaparát, nabíječka, doklady)
- sprchový gel bez parfemace, nejlépe intimní (po porodu je důležité, aby miminko cítilo vůni maminky a tak je dobré se nesprchovat parfemovaným sprchovým gelem, ale používat ten na intimní hygienu, který je bez parfemace)
- laktační poradkyně (ta se sice nevejde do tašky a ani to nezkoušejte :-), ale rozhodně si na některou sympatickou najděte kontakt. Doporučuji na kojeni.cz. Nevím proč, ale technika kojení je v porodnici hodně podceňovaná a sestřičky a lékaře spíše zajímá kolik gramů nakojíte, než jak kojíte. Já si díky tomu odvezla z porodnice zánět v prsu a druhý den skončila v nemocnici se zimnicí, skoro čtyřícítkami horečkami, nesnesitelnými bolestmi a nakonec i antibiotiky. Proto bych nyní neváhala ani vteřinu a při nejmenším techniku kojení konzultovala po telefonu (dělají to zdarma a ochotně) nebo si v době návštěvních hodin nějakou do porodnice pozvala.)
- odsávačka (asi vyloženě není nutné si jí brát už do porodnice, ale rozhodně je dobré ji manželovi přichystat na viditelné místo. Znám plno případů, kdy miminko nemohlo být ihned s maminkou na pokoji a tak se hůře rozbíhala laktace. V tomto případě si lze pomoci masáží odsávačkou. Pokud ženu už kojí, tak dokonce může mléko odstříkat a případě ho miminku podávat pomocí stříkačky)
- balení jednorázových plenek (porodnice nám poskytla pár kusů na první den, poté jsme sáhly do vlastních zásob. Některé porodnice sice poskytují plenky pro miminko na celou dobu porodu. Já si ale řekla, že i v tomto případě odlehčím náklady porodnice a tyto plenky si přinesu vlastní)
- vlhčené ubrousky
- krém pro miminko na opruzeniny (nepoužívá se pouze na opruzeniny, ale třeba i k zavádění teploměru)
- digitální teploměr pro miminko
- látkové plenky na otírání miminka po koupeli či po kojení, oblečení na dobu pobytu, jednorázová žínka, jednorázové podložky pod miminko na přebalovací pult jsme měly od porodnice k zapůjčení či zdarma
- dudlík (vyvařený, ale u sestřiček ho lze znovu vyvařit)
- deka na přikrytí miminka (já jsem rodila na konci května a v teplé zavinovačce bylo synovi horko a tak jsem ho přikrývala lehkou dečkou z domova)
Potřebné dokumenty pro matriku
Úředník z matriky přichází většinou druhý, až třetí den po porodu. Je dobré mít pečlivě nachystané doklady.
- rodný list, vyplněný dotazník o jménu, vdané maminky oddací listy, rozvedené maminky rozvodový list
Jelikož je na pokoji máslo místa, tak je dobré tuto tašku nechat manželovi přichystanou na viditelném místě. Doveze jí až v den propuštění z porodnice.
- oblečení a boty pro maminku, popřípadě šminky (aby byla krásná, což stejně je, protože každá maminka je nejkrásnější, hlavně pro svého manžela i miminko)
- vyvařené a vyžehlené látkové plenky (já je nakonec nevyužila)
- jednorázová plenka (ani tu jsem nevyužila, měla jsem ještě zásobu z šestinedělní tašky)
- body, dupačky, svetřík, ponožky a čepička pro miminko
- deka na přikrytí miminka
- autosedačka
A to by mělo být vše. Seznam se může lišit dle toho, co vám daná porodnice poskytne zdarma. Proto doporučuji se prvotně podívat na seznam, který většinou naleznete na jejich webových stránkách. Díky tomu si ušetříte místo v tašce nebo naopak něco nezapomenete. Také přihlédněte na roční období, ve kterém rodíte. V zimě bych si vzala například teplý župan a teplé ponožky, v létě bych si zase vzala tenké ponožky a lehký župan.
Doufám, že vám tento "vyčerpávající" seznam pomůže zpříjemnit chvíle v porodnici. Držím palce, ať jde všechno hladce a ať už držíte své krásné a zdravé miminko v náručí. Je to nádherný pocit, ze kterého je potřeba načerpat maximum.
Žádné komentáře:
Okomentovat